Kılavuz Çizgili Boş El Yazısı Defteri (Kağıdı)

FavoriteLoadingÇantama Ekle

-Reklamlar-
Boş El Yazısı Defter Sayfası ve Kullanımı

Bitişik eğik yazı öğretiminde kullanılan güzel yazı defteri günlük çalışmalarda da kullanılmaktadır. Bunun amacı öğrencinin karşılaştığı harf boylarını ayarlama ve harfi eğik yazma konularındaki sorunların kolayca aşılabilmesidir.

 

Kılavuz çizgili boş el yazısı sayfasının boş bir örneği her zaman öğretmenin elinde olması gerekmektedir. Sınıf içi çalışmalarda harfin ilk yazı çalışmalarının defter üzerinde değil de boş sayfa üzerinde yapılması daha anlamlı olacaktır.

 

Ekte sunulacak dosya aynı zamanda bir çok çalışmanın hazırlanması içinde kullanılmaktadır. Boş çalışma sayfası hazırlanırken “içi boş el yazısı fontu” tercih edildi. Harfin ilk öğretimi aşamasında öğrenilen harf bilgisayar üzerinde boş kağıda girildiğinde öğrenciler için basit ödevler de hazırlanmış olacaktır. Öğretmenlerin hazır ödevlerden çok kendi hazırladığı ödevleri öğrencilere uygulaması daha güvenilir olmaktadır.

 

Boş bitişik el yazısı sayfasındaki eğik çizgiler ne işe yarar?

Boş sayfa üzerinde bulunan eğik çizgiler bitişik eğik yazı öğretiminin ilk aşamasında vazgeçilemez bir materyal parçasıdır. Bu çizgileri kullanmayı öğrencilere kavratıldıktan sonraki bütün çalışmalar bitişik eğik yazının güzle bir şekilde yazılması konusunda el alışkanlığı kazanılmasına sebep olacaktır.

Bütün harflerin yazımında öğretmen bu eğik çizgilerin kullanılması konusunda büyük bir takip mesaisi başlatmalıdır. Öğrencilerin akıllarında kalması için çeşitli kodlamalar kullanılabilir. Örneğin yatık çizgiler merdivene benzetilip o hat üzerinde gidişlerde “merdivenden çıkıyoruz”, “merdivenden iniyoruz” ifadeleri kullanılabilir.

 

Boş bitişik el yazısı çalışma sayfasında satır başlarında bulunan ev ne amaca hizmet eder?

Bir çok bitişik eğik yazı öğretim çalışma sayfalarının satır başında bir ev ikonu görünmektedir. Bu ev bahsettiğimiz kodlamalarda kullanılmaktadır. Aşağıdaki görsel üzerinden anlatırsak:

 

 

 

Yukarıdaki örnekte üst aralık çatı katıdır. Ve yeri geldikçe çatı katına çıkılabilir.

Yukarıdaki örnekte orta aralık evin içidir. Bütün harfler burada kalır.

Yukarıdaki örnekte alt aralık bodrumdur. Bazı harfler oraya inebilir.

Not: Öğretmen bazı kodlamalar yaparak harflerin yazılımı konusunda öğrencilere yardımcı olabilir. Örneğin alt aralık fazla kullanılmadığı için ilk aşamada “orası bodrum kat, orada fareler var, oraya girmeyeceğiz” şeklinde ifadeler kullanılabilir. Bu öğrenciler için güzel bir etkinlik oluyor.

 

Kılavuz Çizgili Boş El Yazısı Sayfası İndir

Kılavuz Çizgili Boş El Yazısı Sayfası İndir  (Ev Resimli)

 

 

 

3 thoughts on “Kılavuz Çizgili Boş El Yazısı Defteri (Kağıdı)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ sekiz = onyedi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>