1. Sınıf Uyum ve Hazırlık Dönemi Bitiyor

FavoriteLoadingÇantama Ekle

-Reklamlar-
Bir Öğretmenin Gözünden “Uyum ve Hazırlık Dönemi”

2012-2013 eğitim öğretim döneminde faaliyete giren uyum ve hazırlık dönemi hakkında çok şeyler söylendi. Bu konuda olumlu veya olumsuz fikir paylaşan bir çok meslektaşım olacaktır. Ben bu sistemin bir uygulayıcısı olarak kendimi söz hakkı sahibi hissediyorum ve  bu süreci değerlendirmek istiyorum.

 

 

Nihayetinde oryantasyon haftası ile birlikte 12 haftalık süreyi kapsayan uyum ve hazırlık dönemi etkinlikleri önümüzdeki hafta sona eriyor. Sanıldığının aksine sınıf öğretmenleri için oldukça zor bir süreci geride bırakıyoruz. Özellikle parmak oyunları öğretimi ve uygulamalarının “sınıf öğretmenlerini” yorduğunu söyleyebilirim. Yarım dönem “Ana okulu öğretmenliği yaptık.” diyen bir öğretmeni kimse  yalancı çıkaramaz…

 

 

Uyum ve Hazırlık Dönemi Uygulama Süresi

Uygulanan bu sistemi bir çok meslektaşım gibi kötülemeyeceğim. Bence böyle bir uyum süreci gereklidir; ama öğretmene esneklik sağlanmalıydı. Bu bağlamda  uyum sürecinin yeterlilik davranışları belirlenmeli ve  uygun ölçme araçları geliştirilmeliydi.”  Bazı öğretmenlerin 2-3 hafta harfiyen uyum süreci planına uyup anında eski sisteme geçtiklerini, bir kısım öğretmenlerin ise oryantasyondan sonra hemen harf öğretimine başladıklarını biliyoruz. İki zümrenin uygulaması da hatalı, en uygun olanı 1. hafta sonrasında öğrenci özelliklerine göre “yeni bir uyum ve hazırlık dönemi planıyapılmalıydı. Bu plan en az 6 hafta en fazla ise 14 hafta şeklinde olabilir.  Bir köy öğretmeninin 60 aylık öğrencileri 12 haftada hazır olmayabilirken, bir özel okul öğretmeninin öğrencileri için 8 hafta çok gelebilir.

 

Uyum ve Hazırlık Dönemi Kitapları

Uyum ve hazırlık dönemi “Öğretmen Kılavuz Kitabı” ve “Öğrenci Çalışma Kitapları” oldukça başarılı hazırlanmış. Bu alanda çok yeterli ve kendini ispatlamış bir yayın evinin uyum ve hazırlık setini kullanmama rağmen “1. Sınıf Uyum ve Hazırlık Dönemi Öğretmen Kitabı” ndan bir çok etkinliği sınıfımda uyguladım. (ilk hafta sonrası oluşturduğum dönem planında yer vererek.)  Bazı etkinliklerin ise gerçekten etkisiz olduğunu gözlemledim. Eğer seneye de TTK bu kitapları yayınlayacaksa güncellemeli ve alternatif etkinlikler koymalı. (çevre şartlarının elvermediği etkinliklerin alternatifleri yoktu)

 

Uyum ve Hazırlık Dönemi Avantajları

Bu sürecin bir öğretmen olarak bana kazandırdığı en büyük avantajı: akademik başarının ilk basamağı olan birinci sınıfta öğrencilerin kendine güvenlerini geliştirebilmem için yeterli zaman ve ortamı bulabilmemdi. Öz güveni yetersiz öğrenciler için ilk etkinlik olarak harf öğrenmeye başlamak güzel bir tercih olmazdı.  Bu öğrenciler ki (en seçkin sınıfta bile 5-10  bu seviye de öğrenci çıkar) bu dönemde başarmayı öğrendi. Ödev kültürü bu süreçte yerleşti. Arkadaş ilişkileri geliştirme ve okul kültürüne uyum etkinlikleri için geniş bir zaman ve ortam bulunduğundan  “drama, canlandırma, resim,karikatür yorumlama”  gibi zengin etkinlikler uygulanabildi.

 

Uyum ve Hazırlık Dönemi Değerlendirme

Başta da söylediğim gibi bu süreç gerçekten de gerekli ve aslında geç kalınmış bir uygulamadır, ama sonraki yıllarda umarım öğretmenlere süreç tayininde esneklik tanınır ve ders kitapları alternatif etkinliklerle zenginleştirilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yedi + = onaltı

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>