1. Sinif ilk Okuma Yazma Öğretimi Harf Gruplari – Öğretim Sırası

FavoriteLoadingÇantama Ekle

-Reklamlar-
1. Sınıf Ses Temelli Okuma Yazma Öğretiminde Harflerin Öğretim  Sırası 

Harflerin öğretilme sırası değişmez mi?

İlk okuma yazma öğretiminde harfler alfabedeki sıra ile öğretilmez. Bazı guruplar belirlenmiştir. Bu guruplardaki harfler değiştirilmez; ama isteğe göre gurup içindeki harflerin öncelikleri değiştirilebilir. İlk okuma yazma öğretiminde kullanılan harf gurupları aşağıda verilmiştir:

 

1. Grup : e, l, a, t
2. Grup : i, n, o, r, m
3. Grup : u, k, ı, y, s, d
4. Grup : ö, b, ü, ş, z, ç
5. Grup : g, c, p, h
6.
Grup
: ğ, v, f, j                                     

 

     Yukarıdaki guruplarda harflerin veriliş sırası genel olarak kullanılan ve tavsiye edilen sıradır. Bir gurup harfleri öğretilmeden ve o harflerle yerince hece ve kelime oluşturmadan bir sonraki harf gurubuna geçmek faydalı olmayacaktır.

Bu harf guruplarının belli olduğu gibi bu guruplardan oluşturulacak hece ve kelimelerde aşağı yukarı bellidir. Hatta söylenebilir ki öğrencilerin ilk öğrendiği özel isim “Ela”, ikinci özel isim ise “Lale” dir.

 

2 thoughts on “1. Sinif ilk Okuma Yazma Öğretimi Harf Gruplari – Öğretim Sırası

  1. bende özel okul öğretmeniyim ve böyle şeyler yapmak gerçekten benim de hoşuma gidiyor.

    • hocam iletişime geçin, buradan kendi ürünlerinizi paylaşabilirsiniz? (Özgün çalışmaları olan arkadaşlara yetki verebilirim)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


üç − = bir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>